Vijgenjam met vanille en citrusfruit

Ingredienten

  • 100 gram vijgen (schoon gewicht)
  • 800 gram suiker
  • 1 grote citroen (of 2 kleintjes)
  • 1 grote sinaasappel
  • 1 vanillepeul (of 1 eetlepel natuurlijk vanillearoma)

Details

Bron: The Mediterranean Dish
Voorbereiding: 30 minuten
Kooktijd: 30 minuten
Totale tijd: 60 minuten
Soort keuken: Mengelmoes

Ik vond deze jam op een website met mediterrane gerechten (zie link hierboven). Het wordt daar als een verse jam beschreven, maar je kunt deze jam natuurlijk ook prima inmaken.

En het is een lekkere jam! Ik had een flinke vijgenoogst en wilde graag eens wat verschillende soorten vijgenjam maken. En dus maakte ik ook de Vijgenjam met karamel en amandelen. Die is ook erg lekker trouwens. Maar dat is bijna een kerstjam 😁. De karamel en amandelen geven de vijgen in die jam een bijna herfstige/winterse warme en volle smaak. Deze vijgenjam met citrusfruit en vanille vind ik net zo lekker, maar deze heeft door de zuren in het fruit en de vanille juist meer een zomerse en friszoete smaak met wat lekkere koele zuren. Allebei de moeite waard, vind ik zelf!

Instructies

Stap 1: Dag 1: voorbereiden

Boen de citroen en de sinaasappel schoon. Rasp met een fijne rasp de schil van een halve citroen en van een halve sinaasappel af. Snijd de citroen en sinaasappel vervolgens doormidden, pers de vruchten uit en giet het sap in een schaal. Voeg de rasp toe. Maak de vijgen schoon, verwijder de steeltjes en eventueel ook het buitenste velletje (hoeft niet maar dat vind ik zelf lekkerder). Snijd de vijgen in plakjes of stukjes. Weeg 1000 gram af. Weeg ook 800 gram suiker af en meng suiker en vijgen goed door het sap en de rasp van de citroen en sinaasappel. Snijd tot slot het vanillepeultje in de lengte doormidden, schraap de zware zadenpasta eruit en meng het door het vijgenmengsel. Leg ook het lege vanillepeultje ertussen. Mocht je liever een natuurlijk vanillearoma gebruiken, meet dat dan af en meng het door het vijgenmengsel. Dek het geheel af, roer af en toe en laat 12 tot 24 uur op een koele plaats staan (zo kan de pectine uit de vruchten en het sap alvast haar werk doen, het zorgt later voor een goede binding/gelering).

Stap 2: Dag 2: koken

Giet het vijgen/suiker/citrusmengsel in een pan en zet die op het vuur. Breng het mengsel al roerend aan de kook en zet het vuur dan iets zachter. Blijf regelmatig roeren, vijgen kunnen wat sneller aanbranden bij het maken van jam dan de meeste andere vruchten. Laat het geheel ongeveer 20 minuten koken, tot de jam dikker wordt. Controleer die dikte (door een lepeltje op een schoteltje te doen en dat een paar minuten in de vriezer te zetten) en laat nog wat langer koken als dat nodig is (de tijd is lastig aan te geven want verschillende soorten vijgen maar ook citroen en sinaasappel hebben een verschillende hoeveelheid sap in zich). Mocht je een suikerthermometer hebben: de confituur is goed wanneer de thermometer 105 graden aangeeft. Verwijder tot slot het lege vanillestokje uit de jam.

Stap 3: Inmaken

Maak, terwijl de jam inkookt, de potten schoon met soda en kokendheet water en spoel ze na met kokendheet water, laat het kokendhete water in de potten en deksels staan tot je de potjes kunt gaan vullen. Giet het hete water dan uit de potten en deksels en vul de potten met de jam, sluit ze af en laat ze al dan niet ondersteboven afkoelen en vacuüm trekken (er wordt steeds vaker geadviseerd om de potten niet meer ondersteboven te zetten maar zelf heb ik daar toch nog steeds de beste resultaten mee, dus doe vooral wat je zelf denkt dat het beste is). Controleer na afkoeling of de potten vacuüm zijn. Potten die vacuüm zijn kun je ruim een jaar bewaren, potten die niet vacuüm zijn en potten die je open hebt gemaakt bewaar je in de koelkast en maak je binnen enkele weken op. Uiteraard gebruik je altijd een schoon lepeltje als je een schepje jam wilt nemen.

Beoordeel dit recept

Bedankt voor uw beoordeling, deze is goed verwerkt.

Meld je aan voor de nieuwsbrief