Kijken en vergelijken
Het is voor de moestuin een spannende winter, en daarmee voor mij ook. Door het afstoten van een stuk tuin hebben we heel veel planten uit de grond gehaald. Sommige hebben we gelijk verzet, zoals de fruitbomen en -struiken, andere hebben we met wat tuingrond of potgrond opgepot en in de kas gezet.
November en december waren kletsnat, januari was koud met veel sneeuw (fijn dat dat isoleert maar als het smelt is het uiteindelijk ook kletsnat). Het is spannend om te zien of de bomen en planten de winter overleven. Kou is niet zo erg, maar als door water verzadigde wortels bevriezen kan dat voor een plant funest zijn. Vooral soorten als Salvia, mediterrane kruiden, artisjok en jonge en verplantte planten, struiken en bomen zijn er extra gevoelig voor. De roos die Jan zo bruut om had gehakt heeft geen blad meer en lijkt op een dode stronk. Maar ik weet heel goed dat dat niets zegt, als er in mei nog steeds geen puntje groen te zien is geef ik het op maar tot die tijd is er zeker een kans dat de roos gewoon weer uitloopt. De lavendelplanten laten kun kopjes hangen maar dat is allemaal overlevingsstrategie, ik hoop dat ze het binnenkort wat makkelijk krijgen en heel langzaam weer uit gaan lopen.
Om vijf uur ’s middags is het nog licht, en ook in de ochtend zie ik de dagen langzaam langer licht worden. En dus gaat het tuinseizoen heel voorzichtig beginnen. Alle zaden zijn besteld (nog niet allemaal binnen). Ik heb weer vreemde keuzes gemaakt, en soms belachelijk veel geld uitgegeven voor een soort of ras. Gelukkig heb ik op andere soorten dan wel weer wat kunnen bezuinigen. En ook nog wel zaden van vorige jaren en/of zelf geoogst gevonden 🙄😄
Ik kocht bijvoorbeeld zaden van deze Lathyrus odoratus Earl Grey, € 6,= voor 10 luttele zaden. En dan vragen mensen zich soms nog af waarom ik liever voorzaai dan ter plaats zaai. Nou ja, omdat ze 60 eurocent per zaadje kost dus. Maar onweerstaanbaar (voor mij dan). De foto is van Garden Living
Zondagavond 25 januari heb ik de paprika’s, pepers en aubergines gezaaid. Ik vind dat best knap van mezelf, zowaar eens niet al te vroeg gezaaid 😁. Maar helemaal goed ging het niet, want de propagator wilde niet warm worden. Ik ben niet zo technisch, dus zat ik al op internet te zoeken naar een nieuwe propagator (het zou niet raar zijn als die ‘op’ zou zijn, na bijna 25 jaar trouwe dienst). Gelukkig bedacht ik ineens dat ik eerst ook nog even een ander verlengsnoer en/of een andere dimmer zou kunnen proberen. Geen idee wat het probleem nu eigenlijk is maar het hielp in ieder geval zo goed dat de propagator nu op 27,7 graden staat. Warmer wordt ze niet meer, en als ik de dimmer 1 millimeter verschuif daalt de temperatuur snel naar 21 graden of lager. Maar 27,7 graden is prima, niet meer aankomen verder 😁. Zondag dus gezaaid, die dag en maandag tellen niet mee door de veel te lage temperatuur, maar tellend vanaf maandagavond zou ik kunnen denken dat bij ruim 27 graden de eerste zaden rond donderdagavond of vrijdagochtend zouden kunnen kiemen.

En dus speur ik elke ochtend en elke avond (ja, soms ook in de middag nog één of twee keer 🙄😁) naar iets wat op kiemen lijkt. Ach, ik doe er niemand kwaad mee en het is toch zo leuk om elke dag een paar keer te kijken of er al veranderingen te zien zijn. En jawel, donderdag laat in de middag: de eerste wordt geboren, het is ‘Garden Ring’, een kleine tomaatvormige oranje dikwandige paprika. Hoera!!

En zoals dat eigenlijk altijd gaat: binnen 24 uur zie ik heel veel minuscuul kleine lusjes verschijnen van zaden die kiemen. Ik tel nog maar eens en bedenk dat ik 8 P9-potjes tekort kom, en potgrond. En plaats onder de lampen maar dat is minder makkelijk op te lossen. Potgrond en potjes zijn snel gehaald. Ik ben er klaar voor!! Want de propagator staat op een tafeltje onder een raam: te warm en te donker voor zaailingen: als ze eenmaal zijn gekiemd en rechtop staan moeten ze lichter en minder warm staan. Bovendien heb ik ook dit jaar weer in vermiculiet gezaaid, zonder voeding kiemen zaden prima maar daarna is die voeding wel op en moeten ze naar (niet te) voedingsrijke grond worden verspeend.
Eigenlijk knap hè, en heel anders dan een mens of dier. Maar eigenlijk is het net zo bijzonder en op een aantal punten vergelijkbaar. Ik vond een heel simpel plaatje van een zaadje (want in werkelijkheid is het natuurlijk veel complexer). Maar als ik zo’n plaatje zie bedenk ik altijd weer hoe kwetsbaar het is. Dat ze natúúrlijk dood gaat als er iets met de zaadhuid gebeurt, of dat er na verloop van tijd of een verkeerde bewaarplaats geen voeding meer is om te ‘ademen’. Ik moet ook altijd denken aan “Wie was er eerder, de kip of het ei” als ik zo’n plaatje zie 😁

In het cotyledon wordt dus voedsel opgeslagen die het embryo in het zaadje nodig heeft om de kracht te hebben om eruit te komen. Zo heb ik het in ieder geval altijd begrepen.
Maar na de geboorte, of dus het kiemen, moet ik er voor zorgen dat ze alles krijgt wat ze nodig heeft: een medium zoals bijvoorbeeld potgrond, voeding (en dat zit voor de eerste 4 tot 5 weken in de potgrond), zuurstof (dus uit de propagator voor meer zuurstof en een lagere luchtvochtigheid), licht (dus wederom uit de propagator, in een licht en zonnig raamkozijn of onder een lamp), en voldoende warmte. Voor sla is 12 graden genoeg maar pepers, paprika’s en aubergines stoppen met groeien onder de 15 graden, de temperatuur mag bij voorkeur rond de 18 tot 20 graden zijn. Maar dat is ook afhankelijk van het licht: hoe meer licht, hoe warmer ze mag staan. Op een relatief donkere plaats groeit ze bij teveel warmte te snel en naar het licht toe en wordt ze lang en dun (en zwak en ziekelijk). Maar als ze te koud staan groeien ze niet. Daarom is het zo belangrijk om je zaailingen altijd goed in de gaten te houden: verzet ze of pas de temperatuur aan als ze lang worden, of niet groeien, etc.
Hieronder zie je een foto van vorig jaar; toen was ik voor het mooi net te laat met verspenen, de zaailingen rekken zich al wat naar het licht. Het was nog prima op te lossen (door de zaailingen bij het verspenen iets dieper te planten), maar als ik nog een paar dagen had gewacht zouden er al zaailingen zijn omgevallen, geknakt en een deel van de blaadjes zou zijn gaan rotten (en dan kan ee zaailing met alleen kiemblaadjes geen voeding meer opnemen en is ze uiteindelijk ook ten dode opgeschreven).

Volgende week krijg ik het dus druk met verspenen. Want de kans is groot dat het overgrote deel van de zaden dit weekend gaat kiemen. Vooral oudere zaden (die dieper in slaap zijn en moeilijker wakker worden) hebben vaak nog langer nodig en kunnen soms wel 3 of 4 weken later alsnog kiemen. Als ze dan nog niet kiemen zaai ik, als ik nog zaden over heb, nog een tweede ronde (daarom zaai ik ook graag vroeg, zodat er genoeg tijd is voor een eventuele herhaling). En bij de zaden die niet binnen een maand willen kiemen zet ik de propagator uit en na 3 dagen weer aan. Soms kan zo’n sterke temperatuurdaling en daarna weer stijging dan alsnog zorgen voor het kiemen. Alsof je iemand met een emmer koud water in zijn gezicht nog wakker probeer te schudden 😁
Ook in de verder nog bijna kale moestuin speur ik naar veranderingen waardoor ik in kan schatten of een plant of boom de verhuizing heeft overleefd.
Ik ben blij! De bronskleurige venkel die ik afgelopen herfst verzette en die erom bekend staat dat ze niet van verplanten en van koude/natte voeten houdt, lijkt de winter goed te hebben doorstaan. Want ik zie tussen de dode stelen de eerste jonge scheuten tevoorschijn komen.

En de grote rozemarijn Tuscan Blue Sky lijkt ook aan te slaan op haar nieuwe plek, ik zie zelfs al wat kleine bloemknopjes verschijnen.

Een poosje geleden liet ik in een blog deze foto zien:

Ik heb kas 1 schoongemaakt maar toen ik vorige week op de tuin kwam zag ik dat Jan ondertussen op kas 2 heel erg zijn best heeft gedaan met een borstel en een emmer:

Weer iets wat we af kunnen vinken van ons werkbriefje!
Ik ben thuis ook aan het zaaien. Dat valt niet mee want poes Katy denkt dat het een speeltje speciaal voor haar is en gaat er middenin staan en trekt met haar tanden de labels uit de traytjes 🙄😅
Vroeger zaaide ik tuinbonen altijd in de kas, met een glasplaat erop om vraat tegen te gaan door muizen en ratten en vogels die door het open raam naar binnen kunnen vliegen. Nu zaai ik liever in huis (maar dan wel bij slechts 12 graden, op een onverwarmde slaapkamer, direct voor het raam). En dan neem ik na het kiemen de tray met zaailingen gewoon in mijn fietsmand mee naar de tuin. Zo zaaide ik ook al peterselie, snijselderij en wat koolrabi voor in de kas. En komend weekend wil ik in de kas wat spinazie zaaien, en pluksla. En nieuwe rucola. Want ik had rucola, ook die liet ik al eerder zien, in de vroege herfst gezaaid, geen tijd om uit te planten, uiteindelijk wel uitgeplant maar toen opgevreten door de slakken.
De rucola,15 plantjes, in september gezaaid, begin november uitgeplant en dit is op 20 november; opgevreten door de slakken:

En 2 weken geleden begon ze eindelijk alsnog voorzichtig te groeien.

En nu? Nu schiet ze door 🙄🤣
Hoe dan ook is ze een getroebleerde tweejarige. Vorig jaar geboren, veel tegenslag gehad, en nu de dagen langer worden denkt ze: “Weet je wat, ik gok het gewoon, ik ga me voortplanten”. Ik kan zeggen dat ze daar te klein voor is maar aangezien het mijn schuld is dat ze zo verwaarloosd is moet ik het misschien maar laten gaan zo. Ze gaat dus bloeien maar de kans dat ik er ook nog blaadjes van kan oogsten is vrijwel nihil. Ach, ze neemt niet veel plek in dus ze mag gewoon nog een poosje blijven, met haar korte steeltjes en kleine bloempjes. Maar wel alvast even opnieuw zaaien.

Ik heb ondertussen ook een soort planning gemaakt. Dat stelt niet veel voor hoor, er zijn mensen die gedetailleerde tekeningen maken, al dan niet met een vruchtwisseling, en alles wat ze willen zaaien. Ik zou dat ook graag willen, maar ik heb er gewoon niet het geduld of de discipline voor, ik heb gewoon A5 enveloppen. Een envelop voor februari binnen (met daarin bijvoorbeeld wat vaste planten) en een envelop voor februari koud (met Consolida, bieten, kool, etc.). En een envelop met tomaten, voor de eerste week van maart, binnen uiteraard. En 2 enveloppen voor maart. Binnen zaai ik dan soorten als Amaranthus, Cosmos en komkommer) en in de koude kas zaai ik dan sla, knolselderij, nog wat meer kool, afrikaantjes, goudsbloemen, etc.). En 1 envelop voor april (want dan is het al warm genoeg en zie ik wel waar ik wat zaai). Mijn hele aanstaande tuinjaar zit dus in die paar enveloppen 😁
Ik geef toe dat ik zelf nog steeds de beste gebruiker van de zaaiagenda ben die Laura en ik maakten. Meerdere keren per jaar pak ik die erbij, om te kijken wat ik nog kan zaaien en waar. Nu maar zeker ook door het jaar heen als er na de oogst plekjes in de tuin vrij komen.

Ik heb het al eerder gemeld, en doe dat nu voorlopig voor de laatste keer in een blog: er is na veel wikken en wegen toch nog een 6e druk besteld, omdat Laura nog veel aanvragen kreeg. Vanaf aanstaande zondag is de prijs € 29,95. Alleen de komende 2 dagen nog even, dus tot en met zaterdag 31 januari krijg je € 2,= korting met de code PRESALEagenda2. De agenda’s zijn afgelopen woensdag bij Laura bezorgd (de agenda is niet in de winkel te koop, op 3 winkels na). Voor wie een agenda heeft besteld: Laura verpakt en verstuurt nu volop, dus als je de agenda nog niet in huis hebt komt die binnen enkele dagen). En voor wie de agenda niet kent, nog even de uitleg met een filmpje, inkijkexemplaar en link naar Laura’s webwinkel: Zaaiagenda
Ik kreeg de agenda vandaag via de post. En hoe bijzonder, en lief van Laura, en ontroerend 💝

Dan nog even de melding dat ik eindelijk weer eens wat tijd aan de website heb kunnen besteden. Ik heb de tekst aangepast en aangevuld waar nodig, en flink wat nieuwe foto’s geplaatst op deze teeltpagina’s: Tuinboon, Kroot/Rode biet en Aardbei. En ik ben begonnen met het aanpassen van de pagina over de teelt van Courgette (ook hard nodig, nog niet klaar, ik hoop dit weekend). En daarna ga ik de pagina over de teelt van tomaten aanpassen, en dat is een heel grote pagina met subpagina’s waar ik wel even zoet mee ben.
Tot slot nog één foto. Of eigenlijk een filmpje. Niet van een plant of bloem. Maar van Katy. Om een lang verhaal kort te maken. Katy is soms een beetje eenzaam, ze is altijd gewend geweest om met andere katten te leven. De reden waarom ze bij de fokker/vorige eigenaar weg moest was omdat ze heel lief en sociaal met de andere 2 poezen, kater en hond was maar stevige en aanhoudende ruzie had met 2 nieuwe poezen. Ze was wel ook heel lief voor haar eigen kittens (ze heeft 1 nestje gehad). En nu is Katy zwanger. Zodat ze (hopelijk) een eigen vriendje of vriendinnetje krijgt waar ze wel goed mee kan opschieten (want het is haar eigen zoon of dochter). De fokker zorgt voor alles; van de testen en stambomen tot de dekkater, de werpkist en de inentingen. Er is 1 kitten voor mij en Katy, en de fokster neemt de andere kittens mee als ze 12 weken oud zijn. Ik hoop dat het mij (en Katy) gegund is en ze na een hopelijk nog verder gezonde dracht (ze is vandaag precies op de helft!) rond 3 maart een voorspoedige bevalling krijgt van gezonde kittens 🙏. En als dat zo is, dan verheug ik me op 12 drukke weken vol leven in huis, en daarna een lieve kat voor Katy en mij erbij 💝. Op het filmpje hieronder Katy met haar 4 kittens vorig jaar.

Hoi Diana,
Wat leuk, Katy zwanger! Veel succes en geluk met (straks) de nieuwe aanwinst!
Ik gebruik trouwens de zaaiagenda echt heel vaak, steeds even (na-)kijken wat er gezaaid kan worden en ook voor de plantafstanden enzovoort, ik vind hem geweldig 🥰.
Hartelijke groet,
Ria
Begrijp dat je voor deze lathyrus bent gevallen! 💜 Ik hoop dat het lukt ze buiten te zaaien. Kan het binnen absoluut niet kwijt.
Het grote aftellen is begonnen voor Katy en jou, zo ontzettend leuk. Dat gaat genieten worden 😻
Wat een prachtige kleur heeft de Lathyrus Earl Grey! En wat leuk dat Kathy een nestje krijgt. Twee poezen is veel leuker dan één. Een mooi positief begin van 2026
Ach wat ontzettend droppig! Wel een hele zorg erbij straks. Maar ook heel leuk!
Nu al zaaien… Ik heb weinig licht en nogal wisselende temperaturen binnen. Ik wacht nog een maandje met de paprika denk ik. De zaaitray in de kas had na een dag al afdrukken van muizenpootjes en nog een dag later hadden ze zaden opgegeten. Dus nu staat het bakje op wat stenen, dan kunnen ze er hopelijk niet meer bij.
Wat een beauty’s, moeder Katy en haar kittens! Ik heb een moeder poes Brits korthaar met zoon, en geloof me, dat is geen goede combi, ik moet ze als een politieagent telkens uit elkaar houden, anders maken ze de hele tijd ruzie, overdag woont moeder boven en zoon beneden, ’s nachts slaapt de zoon in de schuur en de moeder in de woonkamer. Tja, dat was niet helemaal wat ik voor ogen had, de eerste tijd ging het wel goed maar toen zoonlief ouder werd niet meer. Of moeder en dochter wel een goede combi is weet ik niet. Dus … denk daar nog even over na. groetjes, Tine
Een nest kittens verzorgen is heel leuk.. zeker met steun van een ervaren fokker.
Ik heb het ook een keer gedaan. Wij hielden, samen met moederpoes, een katertje voor onszelf. Bij ons werkte dat prima, zeker na de sterilisatie van de kater. De grote ‘sul’ liet zich altijd graag bemoederen.
Hoi Monique,
Ja, ik denk dat het in 95% van de gevallen goed gaat, ongeacht het geslacht (ik heb goede ervaringen met moeders en dochters maar de fokster heeft juist goede ervaringen met moeders en zonen).
Katy is een pittige tante, heel lief, maar ‘er zit wel een kop op’ zou Ruud zeggen 😁. De dekkater is ook heel erg lief en wat minder eigenwijs. Hij woont gewoon in huis, sproeit niet, niet dominant, kunnen ze alles mee doen.
Dus ik hoop stiekem op een heel goede match en kittens met fijne karakters en een kitten dat een goede band met moeder heeft en houdt. Afijn, eerst nog maar de zwangerschap gezond blijven en een voorspoedige bevalling en gezonde kittens 🙏. Voor nu is dat toch het allerbelangrijkste.
groetjes,
Diana
Hoi Tine,
Wat jammer dat moeder en zoon het niet goed konden vinden! Het blijft altijd spannend, of er een klik is. Ik heb hier een moeder en dochter gehad en dat werkte goed. Maar ook een blauwe Britse kater en een halfwilde poes die het samen prima konden vinden. Maar ook een keer een Britse kater die een kleine Britse poes altijd aan het pesten was. Katy kon het bij de vorige eigenaar/fokker heel goed vinden met haar moeder, een andere volwassen poes en met haar halfbroer. Ik heb zelf geen voorkeur voor geslacht of kleur, ik hoop gewoon dat ik in de 12 weken dat de kittens hier zijn ik op een gegeven moment zie dat Katy een bijzonder band heeft met één van de kittens. Hoe dan ook wordt ze ergens komend jaar gesteriliseerd, ik hoop dat ze daar ook wat milder van wordt (raar om te schrijven want ze is echt een heel lieve poes, maar ze schijnt een furie te kunnen worden als ze het idee heeft dat een andere kat niet in haar territorium mag zijn). En de poes of kater die mag blijven wordt ook gesteriliseerd. We zullen zien, ik hoop gewoon dat er een goede match komt en blijft. En als dat niet zo is, dan blijft Katy het belangrijkst, zij blijft hoe dan ook. Als het echt helemaal verkeerd gaat met de andere kat kan ik daar altijd een heel goed tehuis voor vinden want die is dan nog jong. Maar daar ga ik zeker niet vanuit. Ik hoop vooral dat Katy blij is met de afleiding van een andere kat.
groetjes,
Diana
moeder Fiep met dochter Else, ze hebben hun hele leven een speciale band gehad en lagen ook 9 van de 10 keer samen te slapen

Kijk dat had ik dus ook.
Hallo Tine,
Wij hadden 2 broertjes, dierenasielbeleid. We wilden er maar 1, maar zijn gegaan met 2, 4 maanden oude katers. Het bleek dat 1 behoorlijk dominant was en de ander een goedzak. Hij bepaalde waar de ander mocht komen, met elkaar in 1 ruimte zijn, dat ging niet. Ook buiten was hij zeer dominant naar alle buurtkatten. Vooral in de periode dat de katjes krols waren.
Ze waren regelmatig in een kattenpension, de eerste keren ging dat nog goed, maar bij de 4de keer kregen we te horen dat hij niet meer welkom was, omdat hij agressief was naar andere katten en dus separaat moest blijven. Daarbij spoot hij alles onder en poepte hij overal.
Thuis was hij een ontzettend lieve kater en hij heeft nooit in huis wat gedaan.
Ik kreeg de tip om hem een chip te laten zetten, eigenlijk op de markt gebracht voor honden, maar het bleek ook goed te werken bij katten. Hij was dan wel gecastreerd, maar zijn instinct werd daarmee niet onderdrukt.
Dat hebben we gedaan, en na een paar weken was het een hele andere kat, hij was lief, vocht niet meer, de andere kater mocht nu ook in bed slapen, ze lagen zelfs samen in 1 mandje. Het was ook goed voor hem zelf, hij werd er rustiger van.
De chip houdt ongeveer een jaar, men merkt dat die na ongeveer 10 maanden begint af te nemen.
Als we verhuisden, kwamen we bij een andere dierenarts, die daar niks van wist en ook zeer sceptisch was, maar op mijn aandringen de chip gezet heeft.
Een paar maanden later belde hij mij op dat hij bij een kater die zou worden ingeslapen vanwege zijn agressieve gedrag de chip had gezet en dat de kater na een paar weken niet meer agressief was en aan leven mocht blijven. Hij heeft mij hartelijk bedankt, dat een gezonde kat zo een mooi leven kon hebben.
Volgens mij wordt het in Nederland op de markt gebracht onder de naam Suprelorin. Ik bezit helaas geen papieren meer. Misschien een tip om eens uit te proberen, en vrede in huis te krijgen.
Op de foto liggen ze samen in 1 mandje, dat was daarvoor onmogelijk geweest.
Groetjes, Con
Heeft de commercie de tuin/moestuin ontdekt lijkt wel? een planner cursus € 200 geen probleem. Zaadjes voor € 7,99 als “aanbieding” . Maar ok rare ideeën als de lathyrus die je 2 weken in de koelkast koud moet stellen voor voor te zaaien. Je wordt als starter toch flink op de proef gesteld om “adviezen” van “deskundigen” te krijgen. Lijkt wel of men de hobbyist heeft ontdekt als melkkoe.
Advies daarom van jou: mag je werkelijk fruitbomen nog niets snoeien als er nachtvorst zou kunnen zijn ongeacht welke maand het wel zou moeten gebeuren?
Een goede start vol oogst gewenst in dit koude Limburg.
Hallo Wil,
Nou ja, hoe meer mensen schrijven hoe meer onzin er ook wordt geschreven (dat geldt zeker niet alleen voor tuinieren). Ik zie ook wel eens mensen op instagram die 2 jaar een moestuin hebben en dan cursussen gaan geven. Ik heb 35 jaar een moestuin en heb eerder de neiging om een cursus te volgen dan te geven 😁. Goed, ik schrijf natuurlijk wel over tuinieren, maar ik hoop dat ik daar wel een beetje bij aangeef dat dit is wat ik doe en niet dat dit ook de enige juiste manier is.
Lathyrus kiemt hier altijd prima zonder voorweken, aanvijlen en/of een koudeperiode. Ik heb ze nu in huis gezaaid (op een onverwarmde kamer bij ongeveer 12 graden want anders worden de zaailingen snel lang en dun en is de overgang naar de kou buiten wel erg groot), maar in een koude kas kiemden ze hier ook prima (uiteraard duurt het kiemen dan wel wat langer).
Pitfruit zoals appels en peren kun je snoeien tussen ongeveer half november en half februari. Als je een tak doorknipt of -zaagt is er een wond. Als het dan stevig vriest bevriest die wond en dan kan een tak dus een stuk invriezen (en aangezien je op een naar buiten gerichte knop snoeit verlies je dus die knop). Ik heb zelf geen probleem met temperaturen rond het vriespunt maar als het echt meerdere nachten -5 graden wordt wacht ik liever nog een week.
Steenfruit (pruimen, kersen, abrikozen, etc.) mag je eigenlijk niet snoeien in de winter, die soorten snoei je direct na de oogst in de nazomer of vroege herfst. En dat komt omdat loodglans, veroorzaakt door een beruchte schimmel, makkelijk in een snoeiwond kan komen als je in koude en natte periodes = herfst/winter snoeit. Ik heb één keer gezien dat een tuinbuurman een pruimenboom in de vroege winter snoeide, en die boom kreeg dus ook inderdaad loodglans en de boom heeft het ook niet overleefd. Dus sindsdien hou ik me netjes aan het snoeien van steenfruit in de nazomer 🙂
Ik hoop dat dit voldoende antwoord op je vraag is!
groetjes,
Diana
Ik heb van de experts van Velt geleerd dat je een boom ook op meerdere momenten kan snoeien. Dan krijgt de boom niet een te grote klap door veel houtverlies en kan je meer sturen in resultaat. De wintersnoei stimuleert groei. Handig als je een boom een beetje bij wilt sturen die uit balans is. Knippen geeft groei/ meer vertakkingen, voelt tegenstrijdig, werkt wel.
Zomersnoei werkt meer remmend, handig als een boom uit de klauwen groeit of zoals in mijn geval, zijn gewenste vorm heeft. Ik geef mijn inmiddels volwassen fruitbomen meestal na de oogst een kleine vormsnoei. Vooral waterloten/ kruisende takken. Zo blijven ze mooi compact van vorm.
Hoi Tessa,
Dankjewel voor de tip!!
Die zomersnoei pas ik wel ook heel vaak bij struiken toe, zoals de aalbessen die na het wegknippen van de waterloten weer meer licht, lucht en zon krijgen om te rijpen. Bij bomen wil ik dat ook wel maar vaak komt het er niet van, te druk met het opbinden van de tomaten, zaaien, uitplanten, oogsten, water geven en al die andere dingen. Wie weet, nu de tuin kleiner is zou het zomaar kunnen dat ik eens wat tijd krijg om er wat beter naar te kijken. Al heb ik bijna geen gewone fruitbomen meer (die waren oud en zijn achtergebleven op de tuin die ik weg heb gedaan, de nieuwe huurder is er heel blij mee 😄). Ik heb de ballerinabomen meegenomen/verzet maar die hebben niet veel snoei nodig. Ik overweeg op de enige ruime plek die ik nog heb een pruimenboom, en dan misschien een duopruim of familiepruim, om dan in ieder geval ook nog wel verschillende te kunnen oogsten (voor vers, voor de ja, wat vroeger en wat later). Als iemand een goede tip voor me heeft voor een familie-pruim, dan laat ik me graag adviseren!
groetjes,
Diana
Wat mooi dat de zaaiagenda is opgedragen aan Ruud!
Bij mij zaait de rucola zich al jaren zelf uit in de kas. Ideetje? Makkelijk te herkennen. En als die dan op een foute plek staat zet ik hem snel elders. Dan moet je ze wel laten bloeien in de kas. Maar is wel makkelijk hoor, ik heb dan een paar grote planten en wat kleintjes, waar ik de hele zomer blaadjes van kan oogsten
Hoi Saskia,
Dankjewel voor de tip!! Ik laat sowieso rucola graag bloeien want ik vind ze in bloei mooi en de hommels zijn er dol op. Zaailingen van gewone rucola vind ik hier zelden of nooit, misschien dat die zaden toch wat meer moeite hebben met het overleven in kleigrond (hoewel de grond in de kas toch echt wel flink verbeterd is in de afgelopen jaren). Het is dan wel grappig om te zien dat wilde rucola zich hier wel uitzaait, zowel in de kas als in de volle grond. Soms is de moestuin letterlijk onverklaarbaar 😁
groetjes,
Diana
Wat dierbaar dat Laura deze agenda aan Ruud heeft opgedragen! Dat maakt deze druk heel speciaal! En wat een heerlijk blog heb je geschreven Diana! Geen idee waar je de energie toch elke keer vandaan haalt!
ik wil deze reactie ook even gebruiken voor een TVtip. Als hier de naam Monty valt denkt iedereen aan Gardeners World.
Gisteravond was het dubbel feest, Voor Gardeners World (BBC2 21.00) kwam het voor mij onbekende Rhineland Garden. Monty heeft een aantal weken tuinen rondom de Rijn gevolgd. Gisteravond was het de vierde en laatste levering en jawel, Monty volgde de Rijn in Nederland.
Piet Oudolf, Jelle Grintjes, de veiling van Aalsmeer en nog een heleboel echt hele bijzondere “tuindingen” in Nederland. Wat hebben wij ook op tuingebied toch een bijzonder land!!! Voor wie het heeft gemist, het wordt morgen (zondag 1 februari om 13.20 BBC2) herhaald. Een absolute, echt àbsolute aanrader voor wie het heeft gemist.
Groet, Pien
Hoi Pien,
Nou hè, ik vond het ontroerend toen ik het zag, in alle eenvoud, zoals Ruud ook niet van poespas hield, klein en kort op een verder helemaal witte bladzijde. En uiteindelijk hoort Ruud ook bij de zaaiagenda. Laura heeft de zaaiagenda letterlijk gemaakt, met de informatie die ik heb gegeven. En dus heb ik hier heel vaak met Ruud gediscussieerd over bepaalde soorten, wel of niet wanneer zaaien (en dat Ruud dan zei ‘dat is veel te vroeg’ en ik zei ‘maar het kan al wel’. En hebben we samen avonden lang pagina’s vol met schema’s en iconen zitten controleren als Laura weer een periode op proef klaar had, etc. Ruud was er ook echt trots op.
En dankjewel voor de tip! Ik kreeg gisteren een appje van tuinvriendin Laura dat de serie van Monty Don op de BBC was, vóór Gardener’s World, ik heb het gisteravond dus snel gelijk opgenomen, ik hoop vanavond te kunnen kijken. Maar de vorige afleveringen heb ik dus helaas gemist. Ik hoop dat die wellicht ook nog een keer worden herhaald.
groetjes,
Diana
Hallo Diana, als je amazon prime hebt, dan kan je het daar terug kijken. Of google op mediathek Gardener´s World. groetjes Con
Hoi Con,
Dankjewel voor de tip! Ik heb geen Amazon Prime, maar ik heb het alsnog opgenomen, deze week de aflevering over Nederland gezien, toch heel bijzonder om Nederland op die manier te zien, en mooi gemaakt!
Nu de lente er heel in de verte aankomt ben ik ook weer heel blij met de reguliere Gardener’s World afleveringen.
groetjes,
Diana
Ik heb het gezien,alle aflevering trouwens. Waren mooie afleveringen. En als je zo kijkt ben ik trots op ons kleine land.
Wat een goede blog, ik heb er altijd weer wat aan, super bedankt!
Over poes Katy: als het lukt zou ik een vrouwelijk kitten houden. Toen ik de zoon van mijn poes hield, kwam na verloop van tijd ruzies omdat hij de baas wilde zijn. Was erg vervelend..
Hallo Diana, ik kan mij herinneren uit een van je blogs dat jouw huis recent gerenoveerd is.
Waarschijnlijk heb je dan ook nieuwe ramen gekregen. Bij 3-dubbel glas is de LTA-waarde, Licht Toetredingsfactor, vaak een stuk minder. Dat is niet bij alle ramen zo, afhankelijk van de kwaliteit, is waarschijnlijk nog na te vragen wat geplaatst is.
Ik woon in een huis met de nieuwste technische mogelijkheden. Tja, ik ben met een techniekfriek getrouwd. Zou soms ook wel wat minder willen.
Jonge zaailingen hebben het hier moeilijk door de lage LTA-waarde.
Groetjes Con.
mijn vraag is Diana mag je culterra en patent kali in een keer samen strooien?
Hallo Gerad,
Ja, dat mag zeker. Alleen bij kalk wordt geadviseerd om het niet samen met een meststof te geven.
Maar in Culterra zit al kali. Culterra groen heeft een voedingswaarde van NPK 10-4-6, dus dat is 10% stikstof, 4% fosfor en 6% Kali.
Als er dan moestuinplanten zijn die extra kali willen zou ik zelf halverwege de teelt nog een keer apart kali strooien (want kali werkt vrij kortdurend en nog wat extra kali als planten al volwassen zijn kan bijvoorbeeld voor net een wat betere opbrengst bij aardappelen zorgen of voor voor een betere vruchtzetting bij pepers en paprika’s.
Ik hoop dat je hier iets aan hebt!
groetjes,
Diana
Hoi Diana,
Wat een leuke blog weer! Ik geniet ook zo van iedere dag even kijken of er zaden ontkiemd zijn, daar kan ik zo gelukkig van worden. Een nieuw begin van een nieuw moestuinjaar!
Ik heb jouw paprikazaden gezaaid en ook nog van de Intratuin. Die van jou doen het veel beter ☺️ ondanks dat de houdbaarheid van die van de Intratuin nog goed was!
Ik wens je en alle lezers een heel fijne dag!
Hallo Maartje,
Wat leuk om te horen dat de zaden die je bestelde al zijn gezaaid en zijn gekiemd!!
Ja, ik kan er ook heel blij van worden, zeker als er nog wat oudere zaden kiemen waar ik niet veel vertrouwen meer in had 🥰
groetjes en een fijn weekend,
Diana