1000 dingen
Met dank aan het rustige najaarsweer konden we lekker veel in de tuin doen. Het was een echte opruimweek, zowel in huis als in de achtertuin en in de moestuin. In huis wilde ik de foto’s die ik dit jaar maakte eens opruimen (nou ja, vooral namen geven en voorlopig maar even in een map 2025 op een externe harde schijf zetten). Opruimen in de moestuin betekent deze dagen vooral hard werken: compost uit verhoogde bakken halen en 15 meter verderop naar een andere verhoogde bak brengen, kleine maar ook grote planten met flinke kluiten verplanten, onkruid wieden (we hebben letterlijk al kruiwagens vol met de bekende dikke witte wortels van winde opgegraven en weggebracht, en trouwens ook heel veel zwarte vertakte wortels van heermoes). We hebben hekken verzet en verhoogde bakken gerepareerd, potten opgeruimd en vakken leeggemaakt. Maar het wordt wat! Hoe verder we komen, hoe meer ik een klein beetje in kan schatten hoe het er volgend jaar in de zomer uit zou kunnen zien.
Natuurlijk moeten er (soms ook moeilijke) keuzes worden gemaakt: de Sedum heb ik aan de buurman gegeven, de vlinderstruik hou ik, de roodvlezige appelboom laten we staan, de zuilpruim hebben we verzet. De ruim een meter hoge rozemarijn gaat naar een andere plek (waar ze niet meer over het looppad kan gaan hangen), nu maar hopen dat ze herstelt van het uitgraven en de winter gaat overleven (voor alle zekerheid heb ik een paar stekken genomen).

En door het verplaatsen van de hekken kan ik eindelijk de braam uitplanten en kan ik nog 2 eerder opgegraven en opgepotte klimrozen planten (Ghislaine de Féligonde en The Generous Gardener).

De strook tuin voor de kas is klaar: winde eruit, aangeharkt, compost erop, 5 struikrozen en 17 lavendelplanten erin. Achter de kas bij de kweepeer is het nog een ravage: dat stuk staat voor volgende week op de agenda. Hoewel, ik moet ook nog wat laatste planten oogsten, de uitgegraven planten die nu in de kas staan water geven, chilipepers oogsten en knoflook en winteruien planten, daar heb ik nog steeds geen tijd voor gehad 🙄
Thuis heb ik eindelijk de azijn van de appels gebotteld. En moeder veilig gesteld, ze ligt ondertussen in een potje met azijn in de koelkast.

En ik maakte zoetzuur van de laatste bietjes (altijd lekker, het recept vind je hier: Zoetzuur van bieten. Ik nam altijd zelfgemaakte jam mee naar Ruud, nu bedenk ik dat ik nog flink door moet gaan eten wil ik alle jam die ik nu nog heb op krijgen voor de oogst van volgend jaar begint. En dat geldt ook voor de vriezer die stampvol zit. Om die reden is het dan ook niet zo erg dat de tuin steeds leger wordt en dat de komende maanden ook blijft. Al is er wel een kans dat het daardoor al vroeg gaat kriebelen en ik in januari (als hopelijk alles is verzet/uitgeplant) een lege kas heb (eindelijk klaar met uitplanten) waar ik al lekker wat in kan gaan zaaien.

Ondertussen probeer ik in de avonden ook alvast wat her en der slingerende zakjes zaden bij elkaar te sprokkelen, kijken welke er nog kiemkrachtig zijn, welke ik nieuw moet bestellen voor 2026, etc. En zo kwam ik ook de zaden tegen die ik dit jaar zelf oogstte. En het is toch zonde om ze weg te gooien. Ik ben dus voorzichtig begonnen om ze te labelen, verpakken en beschrijven. Het zijn niet veel soorten, ik heb echt alleen maar zaden geoogst van de soorten die ik zeker zelf ook weer ga telen (zoals de phytophthora-resistente Resibella en Philamina, de lekkere multiflora-cherry Centiflor Black Hypertress, Dancing Green Fingers, etc.). Bij elkaar een stuk of 15 tomaten en 5 paprika’s. En het duurt dus ook nog wel even voor ik klaar ben met verpakken en beschrijven, het zou zomaar nog een ruime maand kunnen duren voor ik de laatste zaden heb verpakt. Maar dan komt er misschien dus toch nog een klein zadenlijstje aan het einde van dit jaar.
En als ik mijn eigen zaden aan het nakijken ben, en zaden voor de zadenlijst aan het verpakken, dan begint het ook gelijk te kriebelen: ik ben zelf ook voorzichtig weer aan het kijken naar lekkere tomatenrassen voor 2026, en eens een andere chilipeper (die van dit jaar waren heel laat en ook niet pittig of lekker genoeg), en lekkere, grote en dikwandige paprika’s.

Zo denk ik toch alweer een heel klein beetje aan een nieuw jaar, in ieder geval aan een nieuw moestuinjaar, en dat is al heel wat!
Tot slot nog één stemmige foto, van de rozenbottels in klimroos Honorine de Brabant, met op de achtergrond de verhoogde bak die Jan nog gaat inkorten, en dan kan ik er daarna weer planten in planten!

Ben er stil van… Wat een partij werk hebben jullie verzet! Goed gebruik gemaakt van het mooie weer. Jouw potjes en flesjes zijn altijd perfect gelabeld. Weer een ontdekkingstocht dus naar nieuwe soorten tomaten, dacht je ze inmiddels allemaal al had gehad. De Dancing Green Vingers was een verassende smakelijke ontdekking. Geniet van de mooie herfstdagen 🍁🍂
Nou nou hard gewerkt!
En het weer werkt ook mee daar heb ik ook profijt van want ik doe de 200 vierkante meters alleen.
Ik herken het na het overlijden van mijn man als ik in de kast kijk en zag/zie ik al die jammetjes staan, de volle vriezers alles voor 2 pers.
Nu moet ik dat allemaal zelf op eten gelukkig kan ik hier en daar wat weg geven van de 27 soorten jam, en toch wat bij blijven maken.
Want dat blijft kriebelen als ik al dat fruit zag de afgelopen zomer, wat nu in de vriezer ligt voor de winter maanden te doen.
Binnen kort kijken wat ik graag wil zaaien in 2026.
Je doet het goed en de tuin geeft je rust net als bij mij.
Dikke knuffel
Vera
Hallo Vera,
Dankjewel, ook voor je eerdere berichten!!
Ja, gek, hoe een hoofd soms werkt. Ik kook nog steeds voor 2 personen. Dat gaat vast een keer veranderen maar nu nog niet. En dus eet ik bijvoorbeeld op maandag nasi, op dinsdag stamppot zuurkool, dan op woensdag de andere helft van de nasi die ik maandag maakte en op donderdag de andere helft van de zuurkool die ik dinsdag maakte. En ook hier meer jam dan ik kan eaten, gelukkig houden Jan en Els ook van jam 🙂
Ook jij heel veel sterkte gewenst, en een dikke knuffel terug!!
Diana
Wat fijn om te lezen dat je je draai weer gevonden hebt om wat in de tuin te doen .Afleiding in de tuin geeft heel veel rust.
Groet Marja
wat een werk weer gedaan. Denk er aan heel hard werken nu mag geen utivlucht worden tot verlies accepteren ! Je zou de eerste niet zijn die in een vreselijke depressie beland.. Gun je alle liefs en wie tot binnenkort weer op beeld. vr gr Maastrichtse Wil.
Hallo Wer Ner,
Nee, zeker niet hoor. Ik heb goede dagen en slechte dagen. En soms begint een dag best goed, blijkt het 2 uur later toch een slechte dag te zijn en komt het een paar uur later toch weer goed. Ik neem het maar zoals het komt, als ik moet huilen dan huil ik, maar een paar minuten later moet ik soms ook weer lachen als ik aan iets denk wat Ruud zou hebben gezegd, want Ruud had veel humor. Ik probeer zeker niets te ontwijken of te onderdrukken, ik doe maar gewoon de dingen die die dag op mijn pad komen, als ik er zin en puf in heb (en zo niet, dan is het ook goed).
Ook jij heel veel sterkte met het verwerken van het verdriet!!
Diana
Ik wou je gewoon bedanken dat ik telkens deze mooie interessante blog kan lezen!
DANK U WEL !
Pieter uit Belgie
Dag Diana,
Knap van jou hoe je bezig bent. Knap ook als je ziet hoeveel mensen enthousiast jouw blogs volgen en lezen. Dat wil toch iets zeggen!! En je mag hierop echt fier zijn!
We zijn allemaal met jou begaan.
groetjes
Carine
ps die bovenstaande klimroos is prachtig!
Wat een werk en keuzes alemaal, Diana. Ik heb voor dw weeuwen teelt vooral kolen gezaaid e .nu grote planten ws door het mooie weer. Het zal erg wennen zijn dat je Ruud mist. In alle kleine di gen kom je hem tegen natuurlijk.
Wat zou het fijn zijn om nog wat zaden van je te kunnen kopen ik hou me aan bevolen.
Hoi Wietske,
Leuk!! Hier zijn de koolplanten juist nog heel klein (door achterstallig onderhoud en ook door een rupsenplaag in de jonge planten vorige maand).
We zien wel of het nog wat wordt 🙄😁
Dankjewel voor je interesse in de zaden! Ik ben er druk mee bezig, ik heb nog een paar weken nodig, nog een weekje voor het verpakken en daarna ook nog 2 weken of zo voor de beschrijvingen. Ik zal het in een blog melden maar voor nu denk ik dat het rond de kerstdagen of net erna wordt (dan heb ik nog fijn even de tijd en ik verstuur toch geen zaden/enveloppen in de decembermaand).
groetjes,
Diana
Je bent een topper, Diana, dat je ondanks alle moeite en verdriet zo doorgaat. Ik wens je heel veel liefde en warmte toe nu je voor het eerst deze komende koude donkere maanden er alleen voorstaat