Bloemen in 2026 

Ik schreef het vorige week al; geen moestuinjaar zonder bloemen. Eenjarig, tweejarig of vast. Ze mogen alleen mooi zijn. Maar ik vind het altijd leuk om te zoeken naar bloemen die meer bieden dan dat. Vandaar dit blog, met, hoe kan het ook anders, een overdaad aan foto’s van de afgelopen jaren. Op de foto bovenaan dit blog (gemaakt in 2022) zie je Agastache Blue Boa met Dahlia Waltzing Mathilda, Consolida ajacis Pink Queen en Salvia Penny’s Smile. Van mij mag het zomer worden 🥰

Dat ‘extraatje’ kan bijvoorbeeld zijn dat de bloemen veel hommels en/of bijen en/of zweefvliegen lokken (handig als ze daarna gelijk nog even de bloemen van fruit, peulvruchten of vruchtgewassen bezoeken). Of het kan zijn dat de bloemen of planten ook nog lekker ruiken, of extra mooie of bijzonder gekleurde bladeren hebben. Je kunt ook denken aan eetbare bloemen. En sommige bloemen blijven na het plukken lang mooi in een vaas. Of ze zijn juist extra geschikt om te drogen.  

Het is natuurlijk de sport om bloemen te kiezen die meerdere fijne eigenschappen bevatten. Nou is het lastig om een top 10 te maken van soorten die zeer geschikt zijn voor de moestuin, want er bestaan heel veel bloemen. En bovendien; het overgrote deel van de planten bloeit, en wie ben ik om een plant een bloem te noemen 😊. Ik noem basilicum een kruid maar de kleine witte, lila of roze lipbloempjes zijn mooi, eetbaar en ze lokken veel bestuivers. De bloemen van aubergineplanten zijn ook mooi en lokken bestuivers. En je kunt zelfs aan bomen en struiken denken, zoals rozen (mooi + geur + bestuivers voor de enkelbloemige soorten, soms ook eetbaar, bottels, soms ook voor in een vaas), pronkbonen (eetbare lipbloemen in wit, rood, roze of zalm die bestuivers lokken), vlinderstruiken (de naam zegt genoeg!), etc. 

Rode pronkbonen

Laat ik het anders stellen dan; wat zijn voor de (moes)tuin onmisbare bloeiende planten die in Nederland als eenjarige kunnen worden gezaaid, en die ook voor beginnende (moes)tuinders geschikt zijn (dus niet al te veeleisend en ook geen bijzondere zaaibehandeling nodig hebben zoals scarificatie (de zaadhuid kapot maken) of stratificatie (een koudeperiode of temperatuurswisselingen). 

Astrantia, vaste winterharde plant met kunstwerkjes van bloemen (de Nederlandse naam is niet voor niets Zeeuws Knoopje). De zaden kiemen prima, maar ze hebben een lange periode nodig en ook stratificatie/koudeperiode

Ik kocht deze week wat bloemenzaden. Oei, wat zijn die ook duur geworden (in ieder geval de wat meer bijzondere soorten of rassen die je bij een gespecialiseerde zadenwebshop koopt). Ik bestelde 9 zakjes en was daar € 40,= voor kwijt. Dat komt vooral omdat per 01-01-2025 de btw op alle zaden (dus fruit, bloemen, groenten, gras, kruiden, graan, etc.) van het lage 9% naar het hoge 21% belastingtarief zijn gegaan. Ik snap natuurlijk ook wel dat het goedkoper kan, er zijn genoeg zaden te vinden van rassen of vooral mengsels die goedkoper zijn. Maar die wil ik niet. Ruud zei altijd al dat ik moestuintechnisch gezien een nogal dure smaak had 😁. Ik zoek nu eenmaal altijd naar de soorten en rassen die ‘net dat beetje extra hebben’ (en dat ‘extra’ is heel persoonlijk, dat weet ik ook wel). En het verandert ook; vroeger was ik op zoek (in zaden, planten, stekken en knollen/bollen) naar groot, extra gevuld, fel van kleur, etc. Met de jaren word ik milder, hou ik misschien wel meer van klein maar fijn en zoek ik vooral ook enkelbloemige rassen waar ook de bestuivers blij mee zijn. 

Vroeger waren dit soort ‘Dahlia’s favoriet (de naam weet ik niet meer); bloemen in stevige kleuren, wel 15 tot 20 centimeter groot en extra gevuld…….
Nu ga ik eerder voor dit, Dahlia Mexican Star, grote planten met heel veel kleine enkelvormige bloemen die heel veel bestuivers een plezier doen (en mij daarmee ook)

Ik heb met heel veel plezier zaden besteld. Want het is de prijs zeker waard, alleen al het vooruitzicht! Maar ik ga toch ook even kijken wat ik nog aan oude zaden in mijn bewaarbox heb, wellicht dat er nog wat van kan kiemen. Ik kan iedereen van harte aanraden om zelf zaden te oogsten. Want het is gratis. Het is leuk. Het is leerzaam. En het is een goede manier om minder bekende en bijzondere (en/of dure) soorten of rassen te bewaren. 

Amaranthus Hopi Red Dye, ik kocht de zaden ergens rond het jaar 2005. Ze waren vast prijzig, maar ik zaai ze elke 3 jaar, geniet ervan en oogst er weer zaden van, het geld dus ondertussen meer dan waard!

Ik zaai nooit ter plaatse: als ik € 4,50 moet betalen voor 15 Lathyrus-zaden ga ik die niet in de kletsnatte koude kleigrond stoppen waar vogels en muizen de zaden kunnen opeten, de zaden rotten in een week met overvloedige regen of we de zaailingen per ongeluk zelf omschoffelen bij het wieden. Ik zaai ze altijd voor, soms heel vroeg (volgende maand zoals Lathyrus), soms laat (zoals Tropaeolum), afhankelijk van de soort, de snelheid van kiemen, de snelheid van groeien en hun gevoeligheid voor kou en vocht.  

Terug naar een top 10 van ‘moestuinbloemen’ die je zelf kunt zaaien. En daarmee doe ik heel veel heel erg leuke andere soorten tekort hoor. Maar een jaar zonder onderstaande soorten in mijn moestuin zou ik erg jammer vinden. Het waarom zal ik per soort even benoemen. 

Oh ja, eerst nog even. Vroeger kocht ik altijd zaden in Engeland. Helaas kan dat sinds de Brexit niet meer. En natuurlijk kun je ook in Nederland en in andere Euro-landen nog steeds mooie soorten en rassen vinden. Maar Engeland blijft toch wel het land waar de nieuwste/mooiste/meest bijzondere soorten te vinden zijn. De dag na het schrijven van dit blog kreeg ik per toeval een mailtje van Plants of Distinction, waar ik tot 5 jaar geleden heel vaak zaden heb besteld. Met een PDF van hun Lathyrusrassen. Allemachtig 🤩🥰💖

Nou, om dan ook maar gelijk met die te beginnen….. 😄

Siererwt of reukerwt (LATHYRUS ODORATUS) 

Omdat ze mooi is en bestuivers lokt, maar natuurlijk ook voor de geur, die is onovertroffen. En omdat ze een klimmer is (slingeren is een beter woord), daardoor brengt ze wat hoogte in de tuin (heeft dus ook wel een klimsteun nodig). Het loont de moeite om je even te verdiepen in een ras, want er zijn zeker verschillen in de geur(intensiteit). En ook in de bloemkleur, bloemformaat en lengte van de bloemstelen (belangrijk als je de bloemen in een vaasje wilt zetten). Je kunt Lathyrussen al vroeg in het voorjaar zaaien en ze bloeit ongeveer in juli en augustus (pluk vooral bloemen want daarmee verleng je de bloei, als je niet meer plukt gaat de plant zaden maken en stopt ze met bloeien). De bloemen blijven trouwens niet heel lang mooi in een vaas, ongeveer 3 of 4 dagen, maar in die dagen ruikt je huiskamer overdadig naar de zoete Lathyrusgeur. Kijk voor meer informatie over het zaaien, opbinden, de standplaats, zaden oogsten, rassen, etc. op Lathyrus  

Lathyrus odoratus Beaujolais
Lathyrus odoratus Bernard Jones, een favoriet, door de extra lange bloemstelen, de grote bloemen en de onovertroffen geur

Goudsbloem (CALENDULA OFFICINALIS) 

Omdat de bloemen zo vrolijk zijn, omdat ze veel bestuivers lokt. Maar ook omdat de bloemblaadjes eetbaar zijn (ook wel ‘Poor man’s saffran’ genoemd). En omdat de planten gezond zijn in de moestuin (ze gaan bodemmoeheid door schadelijke aaltjes tegen en lokken nuttige insecten die schadelijk insecten als luizen belagen, weren mieren, etc.). En ze is ook heel gezond voor jezelf (calendulazalf is heel bekend, ik maak zelf altijd calendulaolie voor gebruik bij kleine schaafwondjes. Oh ja, de bloemen blijven wel een week mooi in een vaas. Je kunt ze over een lange periode zaaien, en, mits je dode bloemen blijft verwijderen, kunnen ze ook lang bloeien. Kijk voor meer informatie op Calendula 

Calendula officinalis Strawberry Blond
Calendula officinalis Neon
Calendula bloemen drogen om ze in olie te leggen

Oost-Indische kers (TROPAEOLUM) 

Omdat de bloemen mooi zijn, vroeger in rood, geel en oranje maar ondertussen zijn ze in heel veel ’tussentinten’ verkrijgbaar, denk aan crème, bordeaux, zalm, abrikoos, perzik en zelfs roze. De bloemen zijn eetbaar (poederig zacht en toch fris peperig), en dat geldt ook voor de blaadjes (pittiger van smaak) en de rauwe onrijpe groene zaden (het pittigst, je kunt ze als een soort ‘kappertjes’ inmaken). De bloemen lokken veel bestuivers en je kunt haar als vangplant gebruiken (waarbij bijvoorbeeld zwarte bonenluis op de Oost-Indische kers afkomt en de bonenplanten daardoor wellicht met rust laten). Ook leuk en handig: er zijn rankende (Tropaeolum majus) en niet rankende dus meer compacte rassen (Tropaeolum minus of ook wel nanum). Ze blijven ook een paar dagen mooi in een klein vaasje. En ze kunnen tot ver in de herfst bloeien, afhankelijk van het weer. Kijk voor meer informatie op Tropaeolum  

Tropaeolum Caribbean Crush
Een kuip met bloeiende tijm met daarnaast een mengsel van Tropaeolum in rood en lichtgeel met rode vlekjes
Tropaeolum-bloemen met zaden en bosui in azijn, voor een mooie lichtoranje iets pittige azijn

Zinnia (ZINNIA ELEGANS)

Ja, die moet er ook in. Zo ongeveer de koningin onder de plukbloemen, goed geplukt blijven ze meer dan een week mooi in een vaas. En ook in de tuin bloeien ze lang. Ze zijn in heel veel formaten en kleuren verkrijgbaar, van de Lilliput-series met ongeveer 3 centimeter grote bloemen en 40 centimeter hoge planten tot de reuzen als Benary’s Giant Salmon (foto hieronder) die ruim een meter hoog worden met bloemen van wel 10 centimeter doorsnede. En alles daartussenin, van wit tot geel, paars, roze, gespikkeld, gevlekt, gevlamd, roodtinten, etc. De bloemen lokken veel bestuivers. Kijk voor meer informatie op Zinnia

Zinnia elegans Benary’s Giant Salmon
Vaasje met bloemen van Tropaeolum en Zinnia, en een Malva, zie ik 😄

Cosmea (COSMOS BIPINNATUS)

Ook zo’n geweldige plant. Met frisgroen fijn geveerd blad en mooie wiegende bloemen op ranke stelen. De planten kunnen 60 tot 150 centimeter hoog worden (afhankelijk van het ras). Ze lokken bestuivers en kunnen zeker wel 5 of 6 dagen mooi blijven in een vaas.

De planten bloeien heel lang door, tot het in de herfst te koud wordt en ze afsterven. Heel gemakkelijk om zelf zaden van te oogsten voor het jaar daarop. Zie voor meer informatie, foto’s van rassen, verzorging en het zelf zaden oogsten op Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus Picotee
Cosmos bipinnatus Xsenia met Zinnia elegans Queen Lime Blush

Zonnebloemen (HELIANTHUS ANNUUS)

Geen tuinjaar zonder zonnebloemen. Omdat ze zo vrolijk zijn. Omdat de enkelbloemige rassen veel bestuivers lokken. Omdat de bloemblaadjes (zonder het witte begingedeelte) eetbaar zijn, net als de jonge knoppen. En ook de zaden zijn natuurlijk eetbaar. Ze blijven zeker 5 of 6 dagen mooi in een vaas. Ze zijn er in kleine vormen (60 tot 100 centimeter hoog) en hogere rassen (150 tot ruim 250 centimeter). Zelf kies ik graag rassen die meerdere bloemstelen per plant maken, daarmee verleng je de bloei aanzienlijk. En blijf bij die rassen vooral bloemen plukken, want dat zorgt ervoor dat de plant haar energie steekt in de vorming van weer nieuwe bloemen. Tot het eind van de zomer. En laat de bloemen dan vooral zo lang mogelijk aan de planten, want dan zijn de rijpe zaden een traktatie voor koolmeesjes, muizen en andere liefhebbers van zonnebloemzaden. Kijk voor meer informatie op Helianthus annuus 

Helianthus annuus Magic Orange
Geoogste mais met een vaasje zonnebloemen

Goudstrobloem (HELICHRYSUM BRACTEATUM)

Droogbloem bij uitstek. Want als je aan de bloemen voelt merk je dat ze van zichzelf al bijna knisperend droog zijn (de bloempjes zelf zijn trouwens de minuscule gele ‘dotjes’ in het hart van de plant, de droge buitenblaadjes zijn eigenlijk ‘schijnbloemblaadjes’, vandaar ook dat je hommels een soort rondje in het grote hart ziet lopen, ze halen de nectar uit die gele minibloempjes die in een ring rond het hart bloeien).

De planten bloeien heel lang (van eind juni tot in de herfst). Het zijn geweldige bloemen voor in een vaas (zeker een week mooi), en lokken heel veel en ook heel veel verschillende soorten bestuivers. Je kunt ze in mengsels kopen maar per kleur vind ik ze persoonlijk mooier, en dan kun je denken aan wit, roze, paars, oranje of rood. Zie voor meer informatie op Helichrysum bracteatum

Helichrysum bracteatum Dragon Fire
Helichrysum bracteatum Coppery Red

Afrikaantjes (TAGETES PATULA / ERECTA / TENUIFOLIA / LUCIDA)

Allereerst: vergeet die wat oubollige perkplantjes die je decennia lang in tuincentra en bouwmarkten zag. Al zijn die er ook nog steeds hoor. Maar e zijn veel meer rassen en ook soorten, allemaal met hun eigen bijzonderheden. Tagetes erecta is bijvoorbeeld het grote Afrikaantje, met planten van minimaal 60 centimeter hoog en vaak grote bloemen. Mooi voor in een vaas. Tagetes patula blijft kleiner en ze zijn er in gevulde maar ook enkelvormige bloemen (en juist die lokken veel bestuivers). Dit zijn ook de Afrikaantjes die een schonende werking in de grond hebben (tegen schadelijke aaltjes). En dan is er bijvoorbeeld ook nog Tagetes tenuifolia, met een sterke citrusgeur en tientallen enkelvormige bloempjes en lange bloei. En tot slot Tagetes lucida; een heel klein plantje met leerachtige eetbare blaadjes die naar dragon smaken en kleine gele bloempjes die bestuivers lokken. Oftewel: bedenk vooraf welke Tagetes je wilt telen, hoeveel plaats je hebt en wat je er mee wilt (plukbloem, eetbaar, etc.). Ze bloeien allemaal heel lang. Kijk voor meer informatie op Tagetes erecta, Tagetes tenuifolia, Tagetes patula en Tagetes lucida . Met hieronder even 4 foto’s van de 4 soorten.

Tagetes erecta Man on the Moon
Tagetes patula Linnaeus
Tagetes tenuifolia
Tagetes lucida

Amarant (AMARANTHUS CAUDATUS, CRUENTUS, ETC.)

Er is één nadeel aan Amaranthussen: ze lokken niet perse heel veel bestuivers. Om die reden zaai ik dan ook nog andere soorten. Maar ook altijd Amaranthus. Omdat ze zo bijzonder zijn, bijna statige planten met heel veel heel kleine bloempjes in volle aren. Ze zijn mooi in een gemengd boeket (de ‘staande; rassen maar zeker ook de ‘hangende’, en ze blijven zeker wel 5 of 6 dagen mooi in een vaas. De jonge blaadjes zijn eetbaar (in een salade of gestoofd als snijbiet/spinazie). En na de bloei leveren de planten eetbare zaden op (enigszins vergelijkbaar met quinoa).

Amaranthusrassen zijn er in het klein tot heel groot. Pygmy Torch was een plant die ik eens zaaide en die slechts 50 centimeter hoog werd, de Autumn King die ik in een ander jaar zaaide werd ruim 2 meter hoog. De bladkleur kan lichtgroen, donkergroen of paars zijn en de bloeiaren variëren in kleur van crème, groen en oranjebeige tot knalroze en diep donkerpaars. Afhankelijk van het ras kun je ook nog op een prachtige herfstkleur rekenen. Kijk voor meer informatie even op Amaranthus

Amaranthus Autumn Palette
Amaranthus Dreadlocks
De mooie herfstkleur van Amaranthus caudatus (sorry, oude foto die niet heel scherp is)

Dahlia (DAHLIA X HYBRIDA)

Ja, een Dahlia is een knolgewas, en een niet winterharde vaste plant. Maar je kunt Dahlia’s ook zaaien. En dan zullen ze zeker ook in dat eerste jaar bloeien. Mits je uiteraard wel een beetje op tijd zaait: maart is prima, iets eerder mag ook, iets later ook maar wacht niet tot mei want dan wordt de bloeiperiode uiteraard steeds korter.

Juist bij de Dahliazaden kom je enkelbloemige rassen tegen (logisch want in tegenstelling tot de meeste pomponnen en andere extra gevulde Dahlia’s geven juist de enkelbloemige rassen ook zaden). En die lokken heel veel bestuivers.

Ook leuk is dat zaaidahlia’s verder gewoon Dahlia’s zijn en dus ook een knol vormen (die je in de late herfst kunt overwinteren zoals je dat met andere Dahlia’s doet). En omdat je er zelf zaden van kunt oogsten kun je ook lekker experimenteren met het zelf oogsten van zaden die gekruist zijn met de andere enkelbloemige rassen en die weer nieuwe kleuren en formaten opleveren.

En verder: Dahlia’s blijven wel tot een week lang mooi in een vaas. En ze bloeien heel lang, van half juli (of iets eerder of later, afhankelijk van het moment van zaaien en het weer/standplaats) tot in de herfst. Zie voor meer informatie op Dahlia

Dahlia Honka Pink
Zelf gezaaide Dahlia

Oei. En dan passen bijvoorbeeld geweldige soorten als geurige Matthiola, vrolijke Coreopsis, statige stokrozen, lieve Malva en prachtige Salvia en al die andere soorten er niet meer bij. Eigenlijk is het niet te doen, zo’n top 10 🙄😄. Oftewel, kijk voor meer inspiratie vooral even in de kleine database van (moestuin)bloemen die ik zelf teelde, per soort vind je er ook weer meer informatie m.b.t. zaaien, rassen, verzorging, standplaats, foto’s, etc.: Moestuin Bloemen.  

En als je dan toch zoekt naar soorten die je zou willen zaaien, dan kun je hier ook nog een pagina vinden over eetbare bloemen, en een pagina over bloemen plukken voor in een vaas

Het was weer een flink blog, ik ga toch eens proberen om ze iets kleiner te maken 🙄😄, dan blijft er wellicht ook wat tijd over voor het bijwerken van pagina’s, dat moet nodig gebeuren (tekst nakijken en aanvullen waar nodig en vooral ook nieuwe foto’s plaatsen).

Oh ja, zondagavond ga ik paprika’s, pepers en aubergines zaaien. Daar verheug ik me de hele week al op (maar ik kreeg van Carine (waarvoor mijn hartelijke dank!!) de tip dat zondagavond, maandag de hele dag en dinsdagochtend in de kosmosagenda goede constellaties voor het zaaien van vruchtgewassen worden aangegeven). Ik ga deze koude zaterdag de propagator aanzetten en alvast op 26-27 graden afstemmen, en labels schrijven, en zondag de zakjes zaden openmaken en ’s avonds zaaien, heerlijk!

Tot slot nog één foto, natuurlijk van bloemen in een ander moestuinjaar (en seizoen want het is dan herfst). Ik zie in de verte Helianthus annuus, ik zie op tafel bloeiende Salvia, en verder oranje Tagetes erecta, felrode Salvia splendens Giant Form (waarvan ik helaas geen zaden meer heb voor een nieuwe poging), roodbruine Rudbeckia, Tagetes minuta (reuzenafrikaantjes die helaas pas in november gaan bloeien), Verbena bonariensis, Salvia Amistad, en ik zie vast nog wat over het hoofd 😁

Abonneer
Laat het weten als er
guest

29 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Pauline

Hoi Diana, wat een watertandend mooi en hoopvol blog! En voor jou wel lang, dat snap ik, maar voor ons genieten, dankjewel weer. En het mag idd snel zomer worden.. die 1e foto vind ik echt een prachtige bloemenmix.🥰

Nog even meegeven, met oog op het zaaien van je pepers etc: het lijkt dat je een dag te vroeg zult zijn. Carine tipte de 25e ’s avonds, 26e hele dag en 27e de ochtend. Dus pas zondagavond, en maandag de hele dag. Zou toch jammer zijn, een valse start. 😉🌱 (Of zondagavond na 19 uur zaaien dat kan natuurlijk ook!) Alvast veel zaai plezier!!

Tessa

Ik verheug me enorm op de kittens 😀 Als we met pensioen zijn gaan we ons zeker aanmelden als pleegouders voor de opvang 🙂

Menno Oosterhoff

Voor mij hoeven de blogs niet korter. Ik vind het heerlijk om te lezen.

Ellen Amstelveen

Oh ja, prachtig al die bloemen. Zo’n 15 jaar geleden zaad van papaver somniferum Laurens Grape gekocht. Ieder jaar zaai ik en verzamel weer zaad waardoor ik weer geniet van de mooie manier van openvouwen. Ook de enkele Dahlia’s zijn mijn favoriet. Al vijf jaar staat een rose en witte Merkii in de tuin. Hopelijk overleven ze ook deze winter weer.

IMG_9040
Joke

zo mooi deze! 😍

Barbara

Een van de stagairs van “De Nieuwe Tuin” nam bedrijf over onder de naam “Kweek”.

Sonja

Hoi Diana, wat een heerlijke blog weer. Genieten! Sinds een paar jaar ben ik ook helemaal op de bloementoer. Echt genieten. Graag zou ik een favoriet willen toevoegen: Daucus carota
’Dara’. Dit is een sierpeen in wisselende kleuren tussen wit en bordeaurood en alles ertussenin. Heel mooi om te zien hoe de bloemen zich ontvouwen tot prachtige grote schermen. Je hebt maar weinig zaad nodig voor veel bloemen. Lange stelen, staat lang op de vaas en past in elk boeket. Geeft een soort ‘fijnheid’ aan boeketten.
En ook belangrijk: is een waardplant voor de rupsen van de koninginnepage. Een prachtige vlinder.
De plant valt niet op in je tuin, maar heeft enkel voordelen. Mag dus zeker niet ontbreken.
Groeten van Sonja

1000041345
Sonja

Hoi Diana, wat leuk, dat je hem ook hebt gekweekt. Hier trouwens ook kleigrond. Ik had het op de plek wel wat verbeterd met betoniet. Misschien heeft dat geholpen.
Groeten, Sonja

Annemiek van Moorst

Prachtig allemaal. Goede ideeën allemaal.

Lente

Hoi Diana, prachtige bloemen, waarvan ik er toevallig van een paar al zaadjes heb gekocht. Met direct zaaien in de grond heb ik geen succes gehad helaas de afgelopen jaren. Wat is jouw zaaimethode voor bloemen? Ik kan me voorstellen dat bij vakjes zaaien (binnen) het nogal arbeidsintensief kan zijn.

Tessa

Het had mijn lijst kunnen zijn, op de Amarant na. Op de een of andere manier vergeet ik die altijd te zaaien. Nog maar s in de herkansing dan. Een recente favoriet: mexicaanse zonnebloem. Heel leuk tussen de dahlia’s die zelf geen echte oranjetint hebben. Samen met bronsvenkel en grote ijzerhard in één bed. Ver van subtiel maar ik wordt er erg vrolijk van.

Petra

Hoi Diana,
het lezen van de titel en eerste foto van dit blog maakte mij al blij en tevens nieuwsgierig.
Zoals jij al schrijft is het eigenlijk niet te doen om een top 10 te maken, ik zelf kan altijd moeilijk kiezen, ik wil ze allemaal. 🫣
Ieder jaar stek ik wel een aantal planten (voornamelijk Salvia’s) Het is alweer enkele jaren geleden dat ik bloemen gezaaid heb, maar afgelopen jaar heb ik toch weer wat bloemenzaden geoogst en ook wil ik er nog enkele kopen. Heel wat jaren geleden kocht ik bij Silene in België bloemenzaden en was hier heel tevreden over.
Maar via jouw lijst met links naar zadenwebshops kwam ik bij Tuinkabouter Chrisje. En die hebben wel heel veel !
Heb jij of iemand anders hier al gekocht ?

Oh ja, van mij hoeven de blogs ook niet korter, ik vind het prima zo. 😉
Groeten

Alice

Dag Diana,dit is weer een interessante blog.Een goede keuze voor beginnende bloem-moestuiniersters. Kan ik nog even meegeven dat Akelei een goede keuze is tegen slakkenvraat. Is wel tweejarig maar als er enkele planten in tuincentra aangekocht worden bloeien ze dit jaar nog en zaaien ze uit voor volgend jaar.Ook Vingerhoedskruid en toorts en muurbloem zijn prima daar tegen en eens je ze hebt heb je ze voor altijd. Maar misschien zullen jullie geen last van slakken hebben deze zomer door de strenge winter. Hier in Oost Vlaanderen,België was het helemaal zo streng niet ..Zelfs mijn platte peterselie groeit nog lustig door…Pech vind ik.Een winter moet winter zijn.

Froukje

ik ben weer helemaal blij! dank je wel Diana!

Joke

Heerlijk om te lezen, Diana! 🤩 Jouw blog bezorgt me instant moestuinkriebels. Zo herkenbaar dat dure winkelmandje. We gingen vorig jaar naar Engeland voor inspiratie en kwamen naar huis met wat extra zaadjes. Echt een aanrader: prachtige tuinen, mooie natuur en lekker gegeten. 🙂

Enja zo’n top 10…echt killing your darlings hé?😅 Ik ben ook wel fan van een schermbloem tussen de groentjes zoals wilde peen of ammi majus. En oranje cosmea brengt meteen wat vuur in de tuin. 😍

Op naar die weelderig bloeiende moestuin. 🤩

groetjes
Joke (Lieve Groentjes 🙂 )

Corinne

Hallo Diana, ik ben misschien wat ongeduldig 😋 maar ik ben heel benieuwd wanneer de zaaikalenders gaan worden verstuurd naar de bestellers.
Excuses dat ik het via deze weg vraag, maar ik kan nergens per mail een vraag stellen op die site, en ook op deze, staan geen contact gegevens.
groet, Corinne

Margriet.M

Hallo Diana,
Bedankt voor jouw heerlijke blog, hij hoeft idd niet korter hoor, ik ga er nu echt voor zitten en neem mijn tijd om alles te lezen !
Ik geniet evenzeer van alle reacties en jouw antwoord daarop!
En veel is zo herkenbaar, zo heb ik hier in mijn tuin bij huis dat Lupines het niet doen, maar gelukkig wel op de volkstuin.
En ooit heb ik de toorts gekocht “Mottekruid” en af en toe verschijnt hij opeens weer
In dr herfst afgelopen jaar heb ik Blaad Silene gekocht, die had ik langs de kant van de weg zien staan, zo mooi teer bloepje, ik hoop dat die het doen in mijn tuin.
Nu eerst maar eens opzaaien wat ik allemaal mog heb.
Heel veel tuinplezier
Groetjes 🙋🏼‍♀️

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Naar de reacties